top of page

בדיקת זכאות ללא התחייבות!

תשלום על בסיס רווח בלבד

קצבת שירותים מיוחדים

מהי קצבת שירותים מיוחדים? למה היא בדיוק מיועדת ומהם הקריטריונים הדרושים בשביל לקבל את הקצבה?

 

קצבת שירותים מיוחדים היא קצבה המשולמת מטעם הביטוח הלאומי והיא מיועדת לעזרה עבור נכים. כל מבוטח הסובל מנכות פיזית או נכות נפשית, אשר בגלל אותה הנכות הוא נזקק לעזרה מתמדת בפעולות היום יום הבסיסיות ביותר. הקצבה נועדה על מנת לממן מטפל סיעודי במשך 24 שעות ביממה אשר יסייע בביצוע כל אותן הפעולות. בהחלט מדובר בפעולות בסיסיות ביותר כמו אכילה ושתייה, רחצה, הלבשה, עזרה בשירותים, קימה ושכיבה והתניידות. נכים אשר אינכם יכולים לבצע פעולות אלו הן בדרגת תלות גבוהה.

 

 

מי זכאי לקצבת שירותים מיוחדים

 

במסגרת מדיניות המוסד לביטוח לאומי ישנם מספר קריטריונים לפיהם בודקים את הזכאות לקצבת שירותים מיוחדים:

 

 1. גיל העבודה - קצבת שירותים מיוחדים ברמת העיקרון מיועדת לאנשים בגיל העבודה, כלומר החל מגיל 18 ושלושה חודשים ועד 6 חודשים לאחר גיל הפרישה. ישנם גם מצבים בהם מאושרת הזכאות גם לאחר הפרישה. להזכירכם גיל הפרישה בישראל הוא 62 לנשים ו 67 לגברים.

 2. מגורים - הקצבה לשירותים מיוחדים אינה מיועדת לנכים הנמצאים במוסדות רפואיים המספקים שירותי סיעוד.

 3. שיעורי נכות - אלו אשר נקבעו להם שיעורי נכות של 60% לפחות והם מקבלים קצבת נכות מהביטוח הלאומי. אך גם אלו אשר אינם מקבלים קצבת נכות, אך יש להם נכות רפואית של לפחות 75%.

 4. בדיקת תלות - ישנם שני סוגים של בדיקות תלות: בדיקת ה ADL הבודקת את היכולת לבצע את פעולות היום יום הבסיסיות כמו הלבשה ורחצה, אך ישנה גם בדיקת IADL הבודקת את יכולותיו של הנכה לבצע פעולות מורכבות יותר כמו ניקיון ובישול בבית, ביצוע פעולות וסידורים מול מוסדות שונים, כמו למשל בנקים וכו׳.

 

אלו הם הקריטריונים הבסיסיים אך ישנם גם יוצאי דופן אשר זכאים לקצבת שירותים מיוחדים למרות שאינם עומדים בקריטריונים. להלן יוצאי הדופן:

 

 1. מטופלי דיאליזה - אלו אשר מטופלים בדיאליזה לפחות פעמיים בשבוע.

 2. חולים אונקולוגיים - חלקם של החולים האונוקולוגים המקבלים טיפולים המוזכרים בחוזר נכות 1926.

 3. מושתלי איברים - אלו אשר עברו השתלת לב, כלייה, לבלב, ריאה, כבד או מוח עצם מתורם זר. הזכאות היא לתקופה של חצי שנה מיום ההשתלה.

 4. אלו אשר עברו השתלת מוח עצם עצמי זכאים לקצבת שירותים מיוחדים לשלושה חודשים.

 

כאשר מגישים תביעה לקצבת שירותים מיוחדים התביעה נבדקת בין היתר באמצעות וועדה רפואית מטעם המוסד לביטוח לאומי. במידה והמובטח אינו יכול להופיע בפני הוועדה בשל נכותו, הדיון יתקיים בביתו. הוועדה הרפואית בודקת את רמת התלות של המבוטח והיא מחולקת ל 3 דרגות:

 

 

 • הדרגה הראשונה מתייחסת לבעלי תלות מועטה בזולות. אלו אנשים שיש להם קושי מתום בתפקוד היום יומי והם זכאים  50% מהקצבה לשירותים מיוחדים. סכום העומד על 1405 ש״ח

 • הדרגה השנייה - מתייחת למי שיש לו תלות ברמה בינונית עם קושי משמעותי בתפקוד היום יומי. מי שנמצא בדרגה השנייה זכאי ל 112% מהקצבה. סכום העומד על 3086 ש״ח.

 • הדרגה השלישית מתייחסת למי שיש לו תלות גבוהה בזולת עם קושי ניכר בתפקוד היום יומי. מי שנמצא בדרגה זו זכאי לקצבת שירותים מיוחדים בדרגה של 188%. סכום העומד על 5061 שקלים.

 

מעבר לסכומים אלו קיימת גם תוספת המיועדת עבור נכה מונשם, תוספת קצבה בסך 1823 ש״ח.

 

 

הטבות נוספות

 

יתכן כי מי שזכאי לקצבת שירותים מיוחדים זכאי גם להטבות נוספות מהמדינה. אלו יכולות להיות הנחות והטבות שונות במוסדות וארגונים ממשלתיים כמו תשלומי ארנונה ברשויות המקומיות, משרד הבינוי והשיכון, משרד האוצר, משרד הרווחה, משרד הבריאות ואפילו הנחות בתחבורה ציבורית ועוד.

 

תביעה לקצבת שירותים מיוחדים

 

אם אתם סובלים מנכות וחושבים שמגיעה לכם קצבת שירותים מיוחדים וההטבות הנוספות שבאות איתה, עליכם להגיש בקשה לקבלת הקצבה. להלן השלבים:

 

 1. יש להגיש למוסד לביטוח הלאומי את טופס התביעה. לטופס התביעה יש לצרף את כל המסמכים הרפואיים הרלוונטיים, כלומר המסמכים הרפואיים התומכים בטענה של תלות בביצוע פעולות היום יום.

 2. לאחר הגשת הבקשה תזומנו לוועדה רפואית מטעם המוסד לביטוח לאומי בה התביעה תיבדק ובמידת הצורך יקבעו לכם אחוזי נכות ויקבעו את רמת התלות שלכם. כפי שכבר הזכרנו, בהתאם לחומרת הבעיה, יתכן כי הבדיקה תערך בבית המבוטח והוא לא יתבקש להגיע ולהופיע בפני הוועדה.

לאחר מכן הוועדה הרפואית תקיים דיון שלא בנוכחות המבוטח. היא תבחן את הממצאים ותקבע את שיעורי קצבת שירותים מיוחדים המגיעים למבוטח. החלטות הוועדה ישלחו למבוטח התובע.

אנו בחברת "מאייר מימוש זכויות רפואיות" מסייעים לכל מי שנפגע או סובל מבעיה כלשהי המעניקה לו זכויות בביטוח הלאומי. אנו מעניקים את כל הייעוץ והסיוע.

bottom of page